Su kuyusu açma işlemi yer altında bulunan su kaynaklarından faydalanmak için kullanılmaktadır. Su kuyusu açılma işlemi toprak yapısı suyun niteliği ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Su kuyusu açma işleminin birden fazla çeşidi vardır. Çıkarılan su kullanım amaçlı veya sulama amaçlı kullanılacak olsa da su çıkarma esnasında yapılan işleme sondaj su kuyusu açma işlemi denir.


Kuyu açılma işlemi, zeminin jeolojik yapısına uygun olacak şekilde yapılır. Kuyu açıldıktan sonra, kuyunun hidrolojik yapısına göre projelendirme yapılır. Farklı amaçlarla kuyu sondajı yapılabilir. Bu amaçlardan bazıları temiz su, kullanım suyu veya sulama suyu için sondaj açılmasıdır. Kuyu açılması işlemi ile kullanım için ihtiyaç duyduğunuz suyu daha uygun bir fiyatla elde edebilirsiniz. Kuyu açılması ile yer altı suyu ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


Su Sondajı Nasıl Yapılır ?


Kuyu açılacak yerin jeolojik yapısına göre yapılacak işlemler farklılık gösterebilir. Sert kayalık alanlarda yapılacak olan işlemler ile yumuşak taşlı zeminlerde yapılan işlemlerin aynı olması beklenilemez.


Yapılan farklı sondaj çeşitleri şu şekildedir:

  • Kayalık ve sert zeminlerde hava sirkülasyonu ile sondaj işlemi yapılır.
  • Yumuşak zeminlerde çamur sirkülasyonu ile sondajlama işlemi yapılmaktadır.

Yapılan jeolojik testler sonrasında yeraltı suyu kuyu açılımı için en etkili yöntem hangisi olduğu belirlenerek kuyu açılımı işlemi yapılır. Yapılan kuyu açılışı işleminden sonra kuyu itenilen derinliğe ulaştığında ekipman dışarıya çıkarılarak boru yardımıyla su dışarı çıkış yolu oluşturulur. Bu işlemden sonra kalan boşluk sondaj çakılı ile doldurulur. Açılan kuyu temizlenerek kullanıma hazır hale getirilir.


Kuyu Açılımı Maliyeti Nedir ?


Kuyu açılımı maliyeti işlemin yapılacağı günün şartlarına göre belirlenmektedir. Kuyu açılımı yapılacak alanın durumuna göre de maliyette farklılıklar olabilir. Kuyu açılımı yaptırmayı düşündüğünüz firmadan fiyat belirlemek için destek alabilirsiniz. uyu açılımıK yapılacak olan alanın genel taraması yapılarak ortalama bir fiyat belirlenebilir.


Yapılacak kuyu açılımı işlemine göre fiyatta değişiklikler görülebilir. Yapılacak olan alan bile bu değişikliği etkilemektedir. Kullanılacak malzemeler yapılacak olan çalışmalar fiyatı etkilemektedir.


Kuyu Açılımı Yaptırmadan Önce ve Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?


Alanında uzman bir ekipten destek alınarak kuyu açılımı çalışması yaptırılmalıdır. Kuyu açılımı yaptırmak istediğiniz alanda çalışma yapılarak verimi en çok alabileceğiniz yer belirlenmelidir. Kuyu açılımı işleminde yeraltı sularının sürekli değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Her açılan kuyudan su çıkmayabilir veya kısa süreli su çıkabilir bu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.


Kuyu açılımı yaptırmak istediğiniz firma alanında uzman olmasına dikkat edin. Maliyet açısından firma çalışanlarının alanlarında ne kadar iyi oldukları önemli bir etkendir. 5 metrelik alanda bile yerden çıkacak olan suyun kalitesi farklılık gösterebilir bunu aklınızdan çıkarmayınız.